Чи варто підключати ваше підприємство до Сонця? Приклади успішних проектів

Використання сонячного випромінювання для отримання електричної енергії є на сьогоднішній день одним з напрямків альтернативної енергетики, який найбільш динамічно розвивається. І не дивно, адже застосування сонячних батарей є не тільки одним з найбільш екологічних способів отримання електроенергії, а й має ряд інших незаперечних переваг:

Невичерпне повноцінне джерело енергії
Енергія сонячного випромінювання, яка падає на континентальну частину нашої планети, приблизно становить 27000 * 106 МВт. Для порівняння сукупне споживання всіх видів енергії на Землі становить близько 10 * 106 МВт. Як видно з наведених даних, тільки завдяки сонячній інсоляції людство може повністю перекривати свої потреби в енергоресурсах. Сонячний потенціал України є досить високим для широкого застосування сонячних батарей практично на всій території країни.

Тривалий термін експлуатації
Встановлені сонячні батареї здатні працювати як мінімум 25 років. Після закінчення цього терміну ефективність батареї падає на 20%, але вона може використовуватися і далі.

Витрати на обслуговування сонячних батарей мінімальні
Сонячні батареї не мають рухомих частин, що мінімізує ймовірність поломок. Практично єдине, що необхідно для ефективного їх функціонування – це підтримання чистоти, так як надлишки снігу, пилу і пташиного посліду на панелях можуть зменшити кількість сонячного світла, що поглинається. При сприятливих умовах експлуатації (відсутність великих промислових підприємств в окрузі та інших джерел забруднень) досить поливати панелі зі шланга від одного до чотирьох разів на рік, а сніг прибирати по мірі збільшення маси налипання. Також варто зазначити, що обладнання для роботи сонячних батарей, наприклад інвертори, які перетворюють сонячну енергію в змінний струм для міських мереж, здатні функціонувати практично без людського втручання. На 10 інверторів потрібна одна людина-оператор, на яку покладено функції контролю.

Сонячні батареї можна встановлювати у будь-якому місці і на будь-яку площину, де є сонячне світло, не порушуючи конструкцію місця встановлення. Ідеально підходять відкриті ділянки місцевості чи дахи будівель, на які не лягає тінь. При цьому застосовність сонячних батарей на території України впродовж року різна, і напряму залежить від регіону. Так на півдні країни – це більш тривалий період з квітня по жовтень, на півночі України – це період з травня по вересень. Середній показник сонячної інсоляції на півдні становить 1900-2400 годин на рік, на півночі 1070 – 1400 годин на рік. Чи означає це, що об’єкт на сонячних батареях обов’язково повинен знаходитися на південному заході, а не на північному заході? Зовсім ні. Це просто означає, що в деяких регіонах знадобиться встановити більше сонячних панелей для досягнення тієї ж вихідної потужності.

Перетворену сонячну енергію можна використовувати паралельно з муніципальними мережами і, при цьому, ще й отримувати додатковий дохід, підключившись до так званого «зеленого» тарифу. Наприклад, «зелений» тариф для сонячних електростанцій, розміщених на даху, становить:

 • 0,18 євро за кВт-г — побудованих у 2015 р.
 • 0,172 євро за кВт-г — побудованих в 2016 р.
 • 0,163 євро за кВт-г — побудованих в 2017-2019 роках.

Якщо ж при будівництві сонячної електростанції буде використовуватися обладнання українського виробництва, тоді можна отримати доплату до цих ставок від 5% до 10%. Таке заохочення державою використання альтернативних джерел енергії дозволить також значно зменшити термін окупності вкладень в сонячну електростанцію.

Крім усього перерахованого вище, постійний розвиток галузі альтернативної енергетики і нових технологій підвищує доступність сонячних батарей і обізнаність громадян про можливості їх використання. Тенденція зростання тарифів на електроенергію в нашій країні також відчутно підштовхує збільшення кількості проектів зі встановлення сонячних батарей не тільки в приватних домогосподарствах, а й на підприємствах різних розмірів і сфер діяльності.

Яскравими прикладами успішних проектів з часткового переходу на живлення від Сонця є харківські підприємства.

Наприклад, на Харківському Плитковому Заводі (ХПЗ) цього року було реалізовано проект із забезпечення вуличного освітлення території заводу на базі сонячних панелей.

Сонячні панелі на Харківському плитковому заводі

Фото Дмитра Бі

Сонячні панелі встановлено прямо на стовпах освітлення, а розводка по ліхтарям зроблена на змінному струмі. На кожному такому стовпі розташовано 2 світильники по 60 Вт і панелі по 250 Вт. Всього встановлено 24 таких стовпи. Продуктивність сонячної електростанції 20 кВт і вона використовується для компенсації власного споживання. Так як територія підприємства дуже велика, а освітлювати її для повноцінного функціонування та безпеки необхідно обов’язково, впровадження такого проекту дозволило істотно скоротити постійні витрати на електроенергію.

Підприємства торгівлі та сфери послуг також не пасуть задніх. Наприклад, мережа спеціалізованих магазинів з продажу кави та кавового обладнання Дім Кави, на даху одного зі своїх закладів в Харкові встановили 68 сонячних панелей по 295 Вт.

Сонячні батареї Дом Кофе

Фото компанії Atmosfera

Для перетворення отриманої сонячної енергії встановлено 2 інвертори по 10 кВт. Головна мета цього проекту – компенсація власної споживаної електроенергії.

Якщо говорити про більш дорогі енергозберігаючі проекти, то неможливо не відзначити харківську сонячну електростанцію, яка належить Харківському Заводу ім. Фрунзе – провідному в Україні виробнику систем огорожі. На одному з будинків заводу розташовано 400 монокристалічних сонячних панелей загальною потужністю 107 кВт. Площа покриття складає 680 кв. м. Ця мережева електростанція призначена для вироблення енергії та передачі її в мережу без накопичення.

Сонячні батареї Заводу ім. Фрунзе

Фото з офіційного веб-сайту Заводу ім. Фрунзе

Керівництво заводу поставило перед собою завдання максимально використовувати для потреб виробництва альтернативні джерела енергії. Від ідеї конкретного проекту до втілення минуло близько півроку, а в його реалізацію інвестовано понад 4 млн. грн. На даний момент сонячна електростанція на 60% покриває потреби заводу.
Також відомо, що Харківському Заводу ім. Фрунзе вдалося, після подолання безлічі бюрократичних перипетій, підключитися до державного “зеленого” тарифу. Враховуючи інформацію про потужності електростанції, це нововведення дозволить підприємству отримувати додатковий дохід від 330 до 430 євро в день, а це означає, що інвестовані в станцію гроші повинні окупитися впродовж 5-6 років.

Таким чином, використання альтернативних джерел енергії, зокрема енергії Сонця на українських підприємствах може принести суттєву економію витрат, і, як наслідок, підвищити рентабельність виробництва. Як видно з прикладів, будь-яка відкрита територія або дах, яка є в розпорядженні підприємства, може стати гарною підмогою для підвищення ефективності бізнесу. До того ж, для отримання нових знань в сфері альтернативної енергетики можна і потрібно відвідувати відповідні тематичні заходи, які постійно проводяться в Україні. Одним з таких став міжнародний форум SEF-2016, який проходив у Києві у жовтні цього року. Спонсорами цієї ключової галузевої події з відновлюваної енергетики та енергоефективності виступили всесвітньо відомі компанії, такі як група AEG POWER SOLUTIONS – виробник високоефективних і надійних сонячних інверторів, а також компанія RECOM, яка є другим за величиною виробником PV модулів в Європі і постачальником комплексних сонячних рішень.

One thought on “Чи варто підключати ваше підприємство до Сонця? Приклади успішних проектів

 1. Порядок оформлення зеленого тарифа для фізичних осіб
  1.Закупівля і монтаж сонячної системи на даху чи фасаді
  2.Подача заяви-повідомлення та схеми підключення до Обленерго
  3.Узгодження енергопостачальником (Обленерго) схеми підключення
  4.Надання рахунку від Обленерго на оплату послуг з облаштування вузла лічильників
  5.Установка і ведення в експлуатацію вузла протягом 5 днів після оплати послуг Обленерго
  6.Підписання угоди про купівлю-продаж електроенергії

Comments are closed.