Давайте поговоримо про експертність

Років з 10 тому я посіла друге місце в одному всеукраїнському близько літературному конкурсі. Потрібно було написати есе про свою професію. Тоді і народився мій невеличкий опус Оповідання про нелегке життя маркетологів.

Окрилена несподіваним для себе успіхом, я поспішала поділитися своєю маленькою перемогою з найближчими друзями. Тоді я радісно щебетала їм: “Ну що, ви читали моє есе? Мені за нього подарували iPod, уявляєте !?”

“Так. Читали”, – сухо відповіли вони. “Але ж текст твій якийсь неправдивий.” Ось такий беземоційний висновок я тоді почула. А очікувала, що вони розділять мою радість, похвалять і я окрилена побіжу далі придумувати подібні тексти.

Ні, ви не подумайте. У мене чудові друзі! Дуже чуйні і справедливі. Просто вони на той час були дуже далекі від копірайтингу і літературних конкурсів. Не вникали особливо в суть цього заходу, і в те, що оповідання моє написане в художньому жанрі.

У перші хвилини мені звичайно ж було трохи прикро, але поміркувавши, я прийшла до вкрай корисного для подальшої моєї життєдіяльності висновку. Їм я і хочу поділитися з вами в цій замітці.

Коли ми ще “не твердо стоїмо на ногах” в якихось своїх починаннях, нас постійно переслідують сумніви і страхи. Для того, щоб якось їх розвіяти, ми звертаємося за думкою до людей, які нас оточують. І ось тут є один вкрай важливий момент. Якщо ці люди не є експертами в потрібній нам області, то їхня думка може негативно вплинути на наш успіх. Як правило, ми звертаємося до тих, кому довіряємо, не надаючи значення роду діяльності і досвіду людини.
Наприклад, ви мрієте писати музику. Свої перші твори ви даєте послухати улюбленому дядькові. Ну це ж рідний дядько, адже він поганого не порадить! Родич, прослухавши зіграну йому музику і почухавши потилицю, впевнено вимовляє свій вердикт: “Ну таке. Начебто і нічого, але прославитися з цим неможливо”. Ви турбуєтеся, ляскаєте кришкою фортепіано, і кидаєте цю “марну справу”, так і не спробувавши. Ні, ну якщо ви належите до тих, хто настільки впевнений в своїх силах, що думка улюбленого дядечка ніяк вас не зламає, то з вами звичайно ж такого не трапиться. Але чи багато таких людей? При цьому слід зауважити, що дядько ваш ніколи в музичних колах не крутився, він навіть не навчався в музичній школі, та й слухає він за кермом в основному шансон.

Я привела перебільшений приклад. А скільки таких зруйнованих мрій через думки друзів, батьків, коханих…  Але ж вони, швидше за все, не в змозі професійно оцінити створене вами. Звичайно ж вони намагаються, але роблять це з висоти власного досвіду або зовсім по натхненню.
Я ні в якому разі не закликаю не питати думку близьких щодо ваших творінь. Але подумайте 10 разів, перш ніж поставити на своїй мрії хрест, якщо хтось із НЕ експертів скаже, що це ваше “так собі / не годиться / НЕ талановито”.

Минулого року таку ж саму думку я почула від відомого українського фотографа-портретиста Сергія Сараханова. Він давав багато цікавих порад початківцям фотографам на Canon-фотомарафон, серед яких була і наступна фраза:

Знайдіть людей, які стануть для вас справжніми неупередженими критиками. Це необов’язково повинні бути професійні фотографи, але ці люди повинні мати художній смак і відповідний професійний досвід. Досить 5-10 чоловік, яким ви регулярно будете показувати свої роботи і слухати їх коментарі. Це дуже допомагає рости і зрозуміти чи туди ви рухаєтеся.

Навіть найближчі друзі вкрай рідко хвалять мої фотографії, але у мене є коло людей-експертів, які можуть дати аргументовану критику по кожному моєму кадру. Також я викладаю свої роботи в професійних фотоспільнотах, де фотографи ставлять один одному оцінки і пишуть слушні коментарі. Це дуже допомагає розвиватися далі.

Колись мої друзі не розгледіли моєї спраги до написання текстів, і не вважали за потрібне похвалити мене і підбадьорити рухатися далі. Але це, як бачите, не стало для мене приводом перестати писати. Якщо ви теж у чомусь не впевнені, просто знайдіть неупереджених експертів і запитайте у них.
Все у вас вийде, особисто я в вас вірю!

RelatedPost