Курс “Як написати бізнес-книгу”

Учора мені пощастило провести більшу частину дня у колі справжніх літераторів та представників видавництв. Центр Літературної Освіти (ЦЛО) та Фонд українського підприємця Василя Хмельницького K.Fund огранізували в Харкові одноденний безкоштовний курс “Як написати бізнес-книгу”. Організатори заходу ставили за мету надати якомога більше інформації від представників видавництв, професійних копірайтерів та письменників тим, хто тільки пробує себе в письменництві. Глобально ж – збільшити кількість якісних українських бізнес-книг, та взагалі книг у жанрі нон-фікшн.

Серед учасників заходу були як ті, хто вже написав або хоча б почав писати власну книгу, так і ті, у кого це лише у мріях. Як у мене, наприклад 🙂

Cпікерами організатори запросили справжніх професійних особистостей, тому цікаво було усім слухачам.

В якості вступу представник K.Fund Сергій Комберянов у своїй доповіді відповів на такі важливі питання:

 • Які книжки читає бізнес?
 • Як видавництва обирають книжки до друку?
 • Які перспективи українських бізнес-книжок?

Наприклад, він стверджує, що основні критерії, за якими видавництва відбирають рукописи бізнес-книг, це:

 1. Наявність нових перспективних ідей.
 2. Описані рішення підходять для сучасної України.
 3. У книзі є практичні кейси та приклади з життя.
 4. Лаконічність, переконливість, доступність мови.

Продовжила тему видання книг директор видавництва “Vivat” Юлія Орлова. Спікер висвітлила присутнім тему основних світових та українських трендів бізнес-літератури. Звернула увагу на теми, які мають найбільший попит. Розповіла про цільову аудиторію бізнес-книг та книг з саморозвитку.

За її словами бізнес-книги читають:

 1. Керівники підприємств, топ-менеджери.
 2. Люди професії:
  – Менеджери у різних сферах діяльності
  – Економісти, бухгалтери, фінансисти
  – Рекрутери, ріелтори
  – Маркетологи та інші.
 3. Так звані інтелектуали – люди, які цікавляться біографіями успішних людей, історіями успішних компаній.

Серед книг з саморозвитку найбільшим попитом користуються теми відносин, мотивації, трансформації особистості, успіху та релігії.

Тобто при написанні книг важливо звертати увагу на основні тренди та попит, щоб розуміти як і кому саме свій твір пропонувати, та чи потрібен він взагалі широкій аудиторії.

Про те, як зробити з бізнес-книги бестселер розповіла директорка видавництва “Основи”, неперевершена на мою думку особистість, Дана Павличко. Вона поділилася інформацію з приводу того, як шукати ідеї для твору, які для цього є методи. З Даною ми розібрали критерії успішності книжки та безпрограшну структуру видання. На живих прикладах успішних книг її видавництва вона показала, що об’єднує всі бізнес-книги: меседжі, вирішення проблем читачів і т.д. Саме від Дани слухачі дізналися, що у видавництво краще присилати не весь рукопис, а лише синопсис – короткий виклад сюжету книги.

У якості “живого” письменника на курсі виступив автор книги “Як писали класики” Ростислав Семків. Також він є директором Українського інституту книги і видавництва “Смолоскип”. Саме тому у своїй доповіді він вдало поєднував теорію з практикою.
Ростислав розповів про основні принципи мови і стилістики в нон-фікшн, навчив нас як подавати матеріал в ділових книгах, щоб не втратити увагу читача, як збирати, аналізувати і систематизувати матеріал для книги.

Письменник дав слушні рекомендації щодо принципів написання бізнес-книги, та деякі практичні поради:

 1. Сформулюйте ідею книги, що підсумовує ваш або чийсь інший досвід.
 2. У вступі пообіцяйте читачеві отримання навику.
 3. Структура за принципом гарвардського есе:
  – Вступ – гіпотеза.
  – Тіло – аргументи та компоненти.
  – Висновок – теза.
 4. Як почати писати і позбутися страху першої сторінки: спочатку деталізуйте структуру (розписуємо детально вказану гіпотезу, потім аргументи і тези), а потім деталізуйте ще більше. Пишіть по три абзаци на кожен пункт з деталізації.
 5. Розказуйте історії, тобто життєві приклади, які додатково ілюструють досвід.
 6. В міру застосовуйте красиві звороти та гумор.

На завершення виступила яскрава Стаська Падалка – професійний копірайтер агентства “Аріба”, викладач курсів з копірайтингу. Вона завжди у своїх доповідях дає багато корисної конкретики. Я наведу лише деякі її поради:

 1. Уявляйте детально те, що хочете написати. Ясно уявили = ясно написали.
 2. Неможна “переношувати” в собі текст. Придумали – пишіть. Не тримайте текст в собі більше 3-4 днів.
 3. Деталі – це гачки. Тільки вони роблять текст експертним. Тобто якщо ви використовуєте в тексті деталі, це робить вас експертом.
 4. Користуйтеся методом 3х чорновиків:
  – для себе: виплесніть весь текст, який є в голові, щоб докопатися до нижніх слоїв думок
  – для читача: відредагуйте текст для читача
  – для ненависників: відредагуйте текст ще краще
 5. Заведіть звичку писати з допомогою спеціальних вправ: перекладайте тексти з інших мов; робіть сіквел та пріквел (береться будь-яке речення і до нього треба придумати початок і кінець тексту; використовуйте умовності, наприклад, поставте собі завдання написати текст, де всі слова починаються на одну й ту саму букву, або використовуючи тільки дієслова, тільки іменники і т.д.

Стаська також розповідала про загальні принципи, що працюють у будь-якому тексті, про типові помилки та про сприйняття матеріалу читачем.

Найголовніша теза, яку винесла для себе з цього заходу, окрім усіх отриманих знань – для того, щоб написати бізнес-книгу, треба самому бути експертом  у темі, про яку пишеш, або мати доступ до інформації від відомої людини-експерта. Інакше читачі тобі просто не повірять і книга не стане успішною.

Ця теза закарбувалася у мою підсвідомість. Ну що ж, буду збирати досвід у копілочку і намагатися стати тим самим експертом, книгу якого захочеться прочитати.

________________________________________________________________
Рекомендована література для саморозвитку від спікерів курс “Як писати бізнес-книгу”:

 • Роберт Чалдіні “Психологія впливу”
 • В. Чан Ким “Стратегія Блакитного Океану”
 • Даніел Гоулман “Емоційний інтелект”
 • Ростислав Семків “Як писали класики”
 • Зігмунд Фрейд “Дотепність та її відношення до несвідомого”
 • Анрі Берксон “Сміх”
 • Нора Галь “Слово живе та мертве”
 • Кемпбелл Джозеф “Тисячалікий герой”