Лекція в Spalah “Профорієнтація. Як знайти себе”

Профорієнтація

– Забудь все, чому тебе вчили в інституті! Тут тобі це не знадобиться.
– Я не вчився в інституті.
– Тоді ви нам не підходите: нам потрібні фахівці тільки з вищою освітою.

Початок останнього місяця літа в Харкові ознаменувався різними цікавими і пізнавальними заходами. На одному з таких мені довелося вчора побувати. Анонсувався цей захід як лекція з профорієнтації. Незважаючи на досить серйозну і нудну назву, місце проведення – коворкінговий простір Spalah – підказувало, що має бути цікаво. Я привела туди дівчинку-підлітка, якій тільки доведеться зробити свій професійний вибір. Та й що гріха таїти, мені й самій дуже хотілося послухати історії успіху випускників моєї альма-матер.

Перед нами виступило 4 абсолютно різних молодих людини, яких об’єднує тільки те, що вони всі закінчили Харківський національний економічний університет, і виявили бажання ділитися і передавати свій досвід наступному поколінню. Незважаючи на те, що всі вони отримали дипломи на факультеті міжнародних економічних відносин, їм вдалося за досить короткий період часу побудувати абсолютно різні успішні кар’єри і знайти себе. Руслан Могилевський став начальником фінансового відділу великого страхового холдингу. Ярослав Калініченко, попрацювавши “на дядю”, все-таки відкрив свій бізнес в рекламній сфері. Дмитро Кращенко, завдяки своїй цілеспрямованості і чіткому розумінню того, чого він хоче, став успішним менеджером з планування поставок сировини і матеріалів у InBev. Максим Стрільцов вчасно повірив у свої сили, в результаті чого тепер займає посаду менеджера проектів в IT компанії Acceptic.

У мене також після закінчення вузу нерідко виникала ідея організації деяких регулярних або разових заходів, на яких представники бізнесу ділилися б своїм досвідом зі студентами. Розповідали б про те, на що слід звернути більше уваги під час навчання, як структурувати і розширити свої знання, щоб стати затребуваними фахівцями, де черпати впевненість у собі, і де взяти той самий досвід роботи, який так жадають бачити в резюме роботодавці. Так уже склалося в нашій країні, що навчають у вузах одні, а практичними знаннями в заданій сфері володіють зовсім інші люди. Та і сама система вищої освіти побудована поки що таким чином, що отримати дійсно цінні практичні знання всередині вузу вкрай складно, а часто і зовсім неможливо. От і маємо на виході студентів-теоретиків, яких складно назвати готовими фахівцями. І начебто багато хто хотів би що-небудь змінити, але мало хто дійсно реально намагається щось зробити в цьому напрямку. Я навіть кілька разів брала участь у подібних заходах, але вони скоріше були “для галочки”, ніж несли практичну користь. Тому мені було вдвічі цікаво бути присутньою і слухати розповіді хлопців. Виступаючим вдалося створити розслаблену доброзичливу атмосферу і повністю відійти від формату “лекція”. Незважаючи на те, що мова йшла про досить серйозні речі, пов’язані з їх професійною діяльністю, у них вийшло розбавити свої виступи іскрометним гумором і дуже пізнавальними, особливо для тих, хто тільки виходить в самостійне плавання, історіями з їхнього життя.

Наведу тезисно про що в цілому йшлося:

  • більшість дисциплін, які вивчаються у вузах у роботі не знадобляться,
    навіть якщо працювати строго за обраною спеціальністю
  • найцінніше, що дає вища освіта – це коло знайомств і вміння шукати потрібну інформацію
  • важливо чітко визначитися з тим, чим конкретно ти хотів би займатися, і самостійно рухатися в цьому напрямку: по можливості отримувати досвід, розширювати знання тощо
  • щоб влаштуватися на хорошу роботу, крім знань і умінь потрібно показати своє щире і сильне бажання дійсно там працювати.

Впевнена, що такий формат заходу – це саме те, що потрібно регулярно проводити для студентів, щоб допомогти їм відчути в собі сили, розправити крила і знайти своє місце “під сонцем”, при цьому зробивши якомога менше помилок.

Хочу подякувати організаторам за те, що знайшли час, незважаючи на свою зайнятість, і, найголовніше, що захотіли ділитися своїм досвідом і зробити цей світ трішки кращим. Дуже сподіваюся, що це тільки початок вашого проекту з профорієнтації і ми ще почуємо і побачимо його успішне продовження.