На гостини до Іллі Юхимовича Рєпіна. Чугуєв-Кочеток.

З чим у вас асоціюється прізвище Рєпін? З Бурлаками? З листом турецькому султану? Особисто в мене, в першу чергу, з Харківщиною, з містом Чугуїв. Не чекали? 🙂

Саме тут наприкінці 19 століття народився і виріс великий художник, вартість деяких робіт якого на сьогоднішній день досягає 7 млн. доларів США.

В гості до Іллі Юхимовича ми вирушили великою компанією мандрівних ентузіастів. Спочатку відвідали невелике село Кочеток.

Там знаходиться один з найкрасивіших храмів Харківської області – велична п’ятиголова церква Володимирської ікони Божої Матері. Туди маленький Ілля зі своєю мамою та іншими віруючими ходили хресним ходом освячувати ікони. Картина Рєпіна “Хресний хід в дубовому лісі” присвячена іконі Володимирської Божої Матері. І саме в Кочетку знаходився в XIX в. знаменитий курорт доктора Слізневского.


З території храму відкривається чудовий вид на береги річки Сіверський Донець.

Тут же на околиці села збереглося ще кілька дубів, які точно застали Рєпіна.

Поруч з дубовим гаєм знаходиться джерело, де вже не першу сотню років місцеві жителі і прихожани храму набирають воду.

Вдосталь находившись слідами маленького Іллі Рєпіна, ми попрямували до автобусу, щоб продовжити свої мандри по Чугуївщині. Автобус наш стояв у чийогось старого будинку на вулиці з поетичною назвою Осіння. Човгаючи ногами по землі до нас вийшла літня жінка, подивитися що то за туристи понаїхали в їх маленьке село. Це була Євдокія Дмитрівна. Цього року їй виповнилося 100 років. А може і 103, вона вже точно не пам’ятає.

Вона все життя прожила і пропрацювала в Кочетку. Рєпіна, звичайно ж, не застала, але хтось з її попередніх поколінь напевно зустрічав.

Якихось 5 км по роздовбаній дорозі і ось ми вже в центрі Чугуєва. Це місто обласного підпорядкування прийнято асоціювати з військовими поселеннями і полігонами. Але колись наприкінці 19 століття тут народився і жив зі своєю сім’єю великий художник Ілля Рєпін. Тут же він навчався в місцевій школі топографів і робив свої перші кроки в художньому мистецтві.

На пам’ять про цей факт у 1969 році в місті було створено Художньо-меморіальний музей Іллі Юхимовича Рєпіна. Знаходиться він у колишньому будинку батьків художника на вулиці Музейна 8. У трьох невеликих кімнатах музею відновлено інтер’єр тих часів. Крім меблів є посуд 19 століття, і одяг художника. Стіни і мольберти прикрашені роботами Рєпіна та інших художників – його сучасників. Окремо у дворі садиби розташована майстерня Іллі Юхимовича. Протягом 20 років художник регулярно відвідував своїх батьків у цьому будинку.

Окрім музею в Чугуєві зберігся Подорожній палац, в якому колись зупинялися імператори Російської імперії Олександр I, Микола I, Олександр II і члени їх сімей. Зараз він є частиною музейного комплексу і використовується в літній час як виставковий зал.

Будинок, в якому народився художник, до наших днів не зберігся. На його місці на вулиці Рєпіна між будинками №3 та №5 знаходиться пам’ятна плита. Це був будинок бабусі Іллі Юхимовича, де в рік його народження (1844 р.) проживали його батьки разом з іншими родичами.

Крім перерахованих об’єктів в Чугуєві знаходиться Художня галерея імені Рєпіна. Розташована вона в колишньому штабі військових поселень. У галереї є кілька залів: живопису, декоративно-прикладного мистецтва, а також виставковий зал. Нам пощастило пити чай в одному із залів за великим столом, переглядаючи діафільми про Рєпіна і слухаючи цікаву доповідь про його творчість.

Хоча художник і покинув ці краї в віці 16 років, а основна частина його життя і творчість пройшли зовсім в інших містах, харків’яни можуть пишатися своїм талановитим земляком.