Нескучне – вотчина художниці Зінаїди Серебрякової

Якщо відправитися з Харкова в сторону Муромського водосховища, то через 25 км можна доїхати до села Веселе. А проїхавши ще 8 км, ви опинитеся там, де мобільні оператори повідомляють, що ви покинули межі України – в напівпорожньому маленькому селі Нескучне на самому кордоні з Росією. Це село могло б так і залишитися ніким не поміченим на мапі Харківської області, якби не група ентузіастів на чолі з відомим фотографом Володимиром Оглобліним.

Вся справа в тому, що в кінці 19 століття в Нескучному народилася, виросла і провела частину життя відома художниця Зінаїда Серебрякова. Більш того, тут на околиці села була садиба прославленої мистецтвом династії Бенуа-Лансере-Серебрякови. Від садиби, на жаль, залишилися тільки епізоди фундаменту в землі і пам’ятна табличка.

Прямо біля місця, де була садиба, на березі річки Муромка в будівлі старої школи силами вищезазначених небайдужих людей організовано кімнату-музей Зінаїди Серебрякової.

Елементи інтер’єру збирали методом народного музею. Дивно, але у когось ще збереглися серветки кінця 19-го століття і справжні венеціанські стільці. Але найдивовижніше – вдалося придбати той самий флакон для туалетної води, який відображено на картині “За туалетом”.

Відкриття музею відбулося 12 квітня 2017 року.


Серед експонатів немає оригінальних картин художниці, але стіни музею прикрашають їх добротні репродукції.

В околицях колишньої садиби можна не тільки погуляти по слобожанським просторам, але і спуститися до відтвореного джерела Лансере, яке донині напуває своєю джерельною водою всіх бажаючих.

З моменту відкриття музею вирішено було зробити доброю традицією – відзначати дружньою компанією в цей день в музеї День Народження Зінаїди Серебрякової.
Так 10 грудня 2017 року на 133-й День Народження художниці в невеликій кімнаті з каміном зібралось чимало шанувальників її таланту. Було святково, тепло і зовсім не нудно.
Не обійшлося без цікавої розповіді історика Михайла Красикова про історію картини “Жнива” і його недавніх відкриттях в біографії Зінаїди. Також на захід були запрошені нащадки того самого Гната Голубова, якого зображено на деяких роботах художниці.

Організатори привезли з собою чудовий сюрприз – величезний торт із зображенням картини “Жнива”. Якби ви знали, як шкода було його різати і їсти…

Є в Нескучному якийсь “ефект метелика”. З цією маленькою дівчинкою, яка соромиться мені позувати, я познайомилася неподалік від музею.

А друга дівчинка на картині “За сніданком” – це дочка художниці Таня, яка теж жила в цьому маєтку зі своєю сім’єю.

У обох дівчат по два старших братика. Різниця між дітьми близько 100 років. А всі ті ж пухкі щічки, кирпатий ніс, чубчик і допитливі очі! Співпадіння?