Нижня Озеряна

Телефонна розмова:

– Так, Олено, я пам’ятаю, ми досі не записали моє інтерв’ю для вашої передачі. Я зовсім загруз у своїх нових проектах. А давайте-но зробимо так, я вас запрошую на цих вихідних в одне чудове місце. Ми там і інтерв’ю запишемо, і на природі погуляємо, насмажимо шашличків. Це зовсім недалеко від Мерефи, погоджуйтеся.
– Добре давайте.
Місцем цим виявилося невелике село в 50 хат. Кожне господарство розміщувалося на своєму окремому пагорбі.

Весна тоді була тепла. Аромати різнотрав’я заносили думки далеко від міської метушні. Навколо буяли неймовірні фарби квітів.
Знімальна група на чолі з Оленою відзняли заплановане і дружньою компанією вирушили оглядати околиці.

На одному з пагорбів вони зупинилися біля старої хати, побудованої ще в 19 столітті. За станом двору було видно, що тут давно ніхто не живе. Повз проходила жителька села з повними відрами води. Побачивши зацікавленість туристів, вона несподівано кинула в їх бік фразу:
– Між іншим, цей будинок продається.
Після чого швидко пішла в своєму напрямку.

Не замислюючись над отриманою інформацією, Олена з чоловіком і компанією колег вирушили гуляти далі.

Через кілька днів після повернення до Харкова, чоловік Олени каже:
– Слухай, яке чудове село. А давай купимо той будиночок. Буде нам дача. Що скажеш?
– Та ну, ти що! Де я, а де дача!? Навіть не уявляю.
– Хм. А давай тоді зробимо там будинок-музей.
– Чудово. Давай!

Сказано зроблено. Розшукали господаря цієї хати. Виявилося, що він живе в сусідньому селі. А хата в Нижніх Озерянах дісталася йому від батьків.
Призначили зустріч на об’єкті. На сходку приїхав господар “садиби” з компанією друзів і Олена, теж не одна. Після нетривалих торгів угода відбулася.

Це було 15 років тому. Тоді Олена Єлагіна разом зі своїм чоловіком, синами і колегами по роботі доклали багато зусиль, щоб повернути справжній українській хаті її первозданний вигляд. Або хоча б наблизитися до нього. Вони замовили у майстра заготовку очерету для даху та самі його покрили.

Мазали, білили, облагороджували двір. Вийшло добре і з душею.

Потім почалося найголовніше – збір експонатів. Щось Олена викуповувала у старожилів і в сусідніх селах, дещо місцеві жителі несли їй безкоштовно. За довгі роки зібралася чимала колекція предметів побуту, одягу та інших артефактів 18-19 століть.

Та так затишно там все склалося, що потрапляючи в цей будинок-музей, абсолютно не хочеться звідти йти. Медитативно потріскують дрова в печі. Вишиті візерунки і плетіння на українських костюмах створюють таку атмосферу, що мимоволі відчуваєш себе зовсім не в 21 столітті.
Господиня Олена знає дуже багато про старовинний український побут, костюми і цікаво про це розповідає. Проводить майстер-класи із зав’язування намиток (жіночий український головний убір).

Саме село і його околиці теж не менш цікаві. Нижньоозерянці стверджують, що в цих краях постійно відбуваються якісь події з втручанням потойбічних сил. А директор Харківського планетарію говорить, що над цим місцем часто можна спостерігати НЛО.

Особисто я ніяких вовкулак там не зустріла. Проте в околицях села бачила зайця, сліди лисиці, лежанки кабанів. Складається враження, що ти потрапив у якийсь не зворушений “благами” цивілізації світ флори і фауни. Світ, де оку просторо, а душі легко.

Для православних віруючих Нижня Озеряна відома, в першу чергу, тим, що саме в цих краях була знайдена Озерянська ікона Божої матері. За народним повір’ям саме ця святиня в минулі століття захищала Харківщину від страшних епідемій. Тут же в селі діє однойменний храм – Церква Озерянської ікони Божої Матері. Є джерело і купіль.

Тож  яка вона Нижня Озеряна?
Місце сили і намоленої енергетики.
Де за кожним кутом очікуєш чудес.
Де безкраї білі простори порушені тільки заячими і лисячими слідами.
Де у кожної другої хати є свій пагорб і гектар землі.
Де потріскують дрова в печі, запечатують сургучем четвертушки, носять плахти, намиста, зґарди, дукачі, а будинок вкрито справжньою очеретяною стріхою.
Місце, куди час забув дорогу ще в 19 столітті і звідки так не хочеться повертатися в міську метушню.

RelatedPost