Новий вид шахрайства з доменами

В інтернеті всього три біди: дурні, віруси і спам. І ще утворений ними непорушний любовний трикутник.

Іноді в число цих самих дурнів можна потрапити абсолютно несподіваним чином. Напевно ви хоча б “краєм вуха” чули про всілякі шахрайські дії в мережі інтернет. Багато з них так чи інакше пов’язані з делегуванням доменних імен, без яких сьогодні важко уявити собі інтернет-активність будь-якого підприємства.

Нещодавно я зіткнулася з одним з таких шахраїв. Незважаючи на те, що його “дохідна схема” здалася мені досить безглуздою, вважаю, що варто про неї розповісти для запобігання грошових втрат з вашого боку.

Схема дуже проста. Припустимо веб-сайт вашого підприємства знаходиться за адресою: www.nashafirma.com.ua. Тобто, основне доменне ім’я – nashafirma.com.ua. Вам на корпоративну електронну скриньку приходить лист від якогось громадянина приблизно такого змісту:

Доброго дня.

Продається домен nasha-firma.com.ua.
Можливо він вас зацікавить.

З повагою,
Сергій

Здавалося б, ну що тут такого, звичайна пропозиція про продаж домену. Його можна було б купити і зробити перенаправлення на основний сайт. Це зручно, коли відвідувачі, наприклад, вводять адресу вашого сайту по пам’яті в адресний рядок, і випадково помиляються на один символ. До того ж, можна зареєструвати його на всяк випадок, щоб конкуренти не зареєстрували з будь-якою недобросовісною метою.

І ви відповідаєте на лист якогось Сергія з метою з’ясувати вартість домену і умови його передачі вам. Звичайно відповідь не застваляє на себе довго чекати. Вам пропонують придбати домен, наприклад, за 1500 грн. Ціна здається вам прийнятною з огляду на можливі ризики, описані вище, і ви погоджуєтеся. До того ж продавець пропонує спочатку передачу домену вам і тільки після цього оплату на банківську карту. І, можливо, все саме так і відбувається, я не перевіряла. Так в чому ж підступ, запитаєте ви?

Перше, що вам потрібно були зробити, зацікавившись пропозицією продавця доменів, зайти на сайт hostmaster.net.ua або ж скористатися будь-яким whois-сервісом на сайті будь-якого українського реєстратора доменів, щоб перевірити чи зареєстрований взагалі запропонований домен і якщо так, то ким.

Яким жеж було моє здивування, коли при перевірці в whois я виявила, що запропонованого домену в базах реєстраторів взагалі немає, тобто його в будь-яку хвилину може придбати будь-який бажаючий, в тому числі і ви 🙂 Тільки вартість його у реєстратора рівно в 7, 5 разів менша тієї, яку запропонував якийсь Сергій. Близько 200 грн. на момент написання цієї замітки.

Схема заробітку цього шахрая полягає в тому, що він спочатку знаходить потенційного клієнта, який не дуже розбирається в делегуванні доменних імен, і як тільки той проявляє інтерес, і погоджується придбати домен, швидко реєструє доменне ім’я. Ну а далі, швидше за все, дійсно перепродує його вам, він таки не шахрай якийсь там 🙂

Як правило, великі компанії, особливо міжнародні, під час запуску нового бренду реєструють одразу всі можливі варіанти доменних імен, пов’язані з його назвою. При цьому все одно знаходяться умільці, які умудряються отримати вигоду з співзвучності з відомими брендами. Наприклад, став набирати обертів, так званий “саундсквоттінг”. Пов’язано це зі зростаючою аудиторією мобільних додатків з функцією розпізнавання мови. Саундсквоттери реєструють дуже співзвучні з відомими брендами домени, так звані “доменні двійники”. Наприклад, двійник сервісу youtube.com – yewtube.com. Після звукового пошукового запиту користувач може потрапити не на шуканий сайт, а на шкідливий двійник, метою якого може бути заволодіння конфіденційної інформації з пристрою і т.п.

Тому порада тільки одна – будьте дуже уважні і обізнані. З першим я вам ніяк не допоможу, а свій посильний внесок у другий пункт зобов’язуюсь зробити:)