Ріки Харкова

Зовсім не кожне місце світу добре забезпечене природними водними “артеріями”. Харкову в цьому відношенні безумовно пощастило. Його живлять вологою цілих 4 річки – це Уди, Лопань, Харків та Немишля. У відповідності з географічною класифікацією р. Лопань та р. Уди відносяться до середніх рік, р. Харков та р. Немишля – до малих. Загальна просяжність рік у межах міста складає білизько 58 км. Харківські ріки та їх притоки досить мілководні і тому не судноплавні. Всі 4 ріки тісно пов’язані між собою та є притоками одна одної.

Нещодавно я виявила дивний для мене факт – далеко не всі харків’яни, навіть корінні, знають де яка з рік. Давайте спробуємо розібратися та запам’ятати.

Якщо уважно подивитися на карту Харкова й візуально розділити місто вертикальною лінією навпіл, то можна сказати, що ріка Лопань протікає у лівій частині міста, охоплюючи Дзержинський, Жовтневий та Червонозаводський райони. А ріка Харків – у правій частині, прикрашаючи собою більшу частину Київського району й зовсім трохи охоплюючи Червонозаводський.

Ріка Лопань є лівою притокою р. Уди.  А р. Харків – лівою притокою Лопані. У свою чергу невеличка (всього лише близько 13 км у довжину) річка Немишля є лівою притокою р. Харків. Розташована вона в основному у Фрунзенському районі.

Жителі цього району добре знають Петренківське (Салтівське) озеро, яке як раз і живиться з р. Немишля.

Якщо говорити про маркери-об’єкти, які розташовані на берегах цих рік, все стає очевидним і запам’ятати дуже легко.

Наприклад, Олексіївський Лугопарк (“Аризона”, “Аркада”, “кислоти”) знаходиться на р. Лопань.

Лопань

На ній також знаходиться й всіма улюблена Лопанська набережна й Харківська човнова станція.

Лопанська набережна

Лопанська набережна

Трохи далі, в районі Нетеченської набережної, р. Харків зустрічається з р. Лопань, а на березі їх перетину знаходиться чудовий парк “Стрілка”.

Парк Стрелка

Не менш красиві Червоношкільна та Харківстка набережні розташовані на річці Харків. На ній також розмістився усім відомий Журавлівський гідропарк – улюблене місце літнього відпочинку для багатьох харків’ян.

Журавлевка

Журавлевка, река Харьков

Основ’янський гідропарк розташований вже на р. Уди. Багато харків’ян вважають це місце відпочинку таким собі міським шматочком півдня.

Сподіваюсь, що завдяки цій замітці, ви з легкістю зможете відповісти на питання на березі якої річки ви знаходитесь, і навіть зможете провести екскурсію для гостей міста. 🙂